Levästä kehitetään liiketoimintamahdollisuuksia Kymenlaaksossa
Tiedote 8.6.2010
Levän kasvatuslaitos käynnistyy Anjalassa. Levän kasvatuksella tutkitaan onko Suomen olosuhteissa mahdollista laajempimuotoiseen kasvatukseen biokaasulaitoksen tarpeita varten.
Levän kasvatusprojekti on osa Cursor Oy:n hallinnoimaa Kaakosta voimaa – Tuulivoiman ja bioenergian osaamisen kehittäminen Kaakkois-Suomessa -hanketta. Projektissa ovat mukana Cursor Oy:n ja Kouvola Innovation Oy:n lisäksi Kymen Bioenergia Oy, Haminan Energia Oy, Kouvolan Vesi, Harjun Oppimiskeskus Oy, CTS Engtec Oy ja Kouvolan seudun ammattiopisto.
Parasta levää parhaimpiin olosuhteisiin
Levän kasvatuslaitoksella selvitetään paras mikrolevänkasvatustapa ja laitoksen malli huomioiden olosuhteet sekä kustannukset. Koekasvatuksen aikana valitaan parhaat leväluokat Suomen olosuhteisiin. Olosuhteilla tarkoitetaan lämmön ja valon suhdetta. Koekasvatuksella selvitetään myös mitkä levälajit toimivat parhaiten kunkin sivujakeen tai sivujae sekoituksen kanssa.
Levän kasvatuksella saadaan tietoa kuinka paljon levää pystytään tuottamaan biokaasulaitoksen rejektivedestä, paikallisessa ilmastossa ja paikallisilla ravinteilla. Biokaasulaitoksen mädäte voidaan erottaa kiinteään aineeseen ja suodosveteen. Nyt selvitetään juuri metaanin tuottoa levästä, jolloin pystytään laskemaan leväkasvatuksen kannattavuus biokaasulaitoksen raaka-aineena.
Mikäli tulokset ovat edes lähellä sitä mihin Euroopassa on päästy, tuottaa tämä projekti täysin uuden liiketoiminta-alueen, johon paikalliset suunnittelutoimistot ja konepajat pääsevät tekemään laitteita. Tavoitteena voisi olla vaikkapa paperitehtaan lauhdevesien yhteyteen todella mittava laitos.
Levän kasvatus alkaa Anjalassa
Levän kasvatus tulee tapahtumaan biokaasulaitoksen yhteydessä Anjalassa. Siellä sijaitsevan koetoimintaan valmistetun biokaasulaitoksen yhteyteen rakennetaan levänkasvatusprosessi, joka integroidaan kiinteästi biokaasulaitokseen.
Projektissa saadaan kasvattaa levää autenttisessa kasvuympäristössä. Ravinteina käytetään niitä teollisuuden sivujakeita, joita nyt ja tulevaisuudessa on riittävästi tarjolla.
Taustalla selvitykset eri toimijoilta
Vuonna 2009 Cursor selvitti löytyykö alueen yritysten kesken yhteistä kehityssuuntaa bioenergia liiketoiminnan kehittämiseen. Tavoitteena oli löytää liiketoimintamalli, joka hyödyntää mahdollisimman laajasti alueen yrityskantaa. Esiin nousi selkeä ykkösvaihtoehto, jota haluttiin lähteä viemään eteenpäin. Kesän 2009 aikana tutkittiin Kymenlaakson jätevirrat, jotka sopisivat ravinteiksi levän kasvatukseen.
Potentiaalia löytyy eri tuotantosuunnille
Levän kasvatuksella on useita potentiaalisia tuotantosuuntia.Biokaasulaitoksen rejektivettä voidaan rikastaa levällä, jolloin saadaan merkittävä parannus metaanin tuottoon ja samalla myös rejektivedestä saadaan puhdistettua ja otettua talteen arvokkaat ravinteet. Jätevedenpuhdistamoissa on levän avulla mahdollista alentaa typpi- ja fosforipäästöjä.
Maataloudessa levänkasvatusta voidaan hyödyntää monin tavoin: valkuaisen tuotantoa hyödyntää eläinten ravinnoksi, tilakohtaisessa biokaasulaitoksessa ja metaanin tuotannon lisäämisessä levän avulla. Samalla on mahdollisuus pienentää eläinten metaanipäästöjä, lisäämällä öljyn määrää niiden ruokavaliossa ja parantamalla niiden ruokavalioita.
Levän energiatehokkuus on parhaimmillaan jopa kymmenen kertaa parempi kuin muilla kasveilla. Tämä perustuu levän korkeaan fotosynteesin tehokkuuteen.
Tulokset julkaistaan levänkasvatuksen ja biokaasutuksen osalta syksyllä 14.10 Haminassa pidettävässä seminaarissa.
Lisätietoja:
yritysneuvoja, projektipäällikkö Jari Järvinen, Cursor Oy/ProAgria Kymenlaakso ry
puh. 0400 423 742, jari.jarvinen@cursor.fi
